Сценарій
проведення районного конкурсу екологічних агітбригад

Переорано землю, переорано небо,
Наче нам на цім світі вже нічого не треба –
Ні трави, ні повітря, ні річок ані квітів,
Наче прагнемо разом на край світу злетіти.
Загубили ми душі, і розвіяли думи.
Зупинися, людино, хоч на мить, і подумай…
Людино! Ти – вінець природи, і ти повинна все змогти, щоб ліс, природу, все довкілля зберегти.
Чим стане наша земля завтра: потворною красою чи прекрасною потворою? Все залежить від нас, аби залишилась вона прекрасною планетою – Земля.
І тому ви, як майбутнє нашої країни, повинні осягнути істину, свідомістю і серцем, розумом і почуттям, що в долі природи – наша доля, і все зробити для того, щоб використати останній шанс і допомогти рідній природі, тим самим зможемо життя продовжити в наступних поколіннях.
Організатори конкурсу екологічних агітбригад вітають учасників та гостей цього свята і впевнені, що в залі зібралися небайдужі до того, що з нами відбувається щоденно, а також ті, хто розуміє: Земля – наш спільний дім і іншого немає і бути не може.
Сьогодні виступи 10 кращих екологічних агітбригад будуть оцінювати…
(оголошення членів журі)
За народними уявленнями, літо зустрічається з зимою два рази на рік: на день святої Анни (3 грудня) й на день Стрітення.
Зиму, стару, сиву й зігнуту, попід руки веде Дід Мороз. Натомість літо — весела вродлива дівчина. У зими одяг подертий, хустка на голові в дірках, торба за плечима порожня, а в літа одяг новий, гарний, квітами мережаний, а в руках — сніп пшениці. Вони сперечаються, кому слід піти далі, а кому — вернутися. Якщо цього дня до вечора потеплішає, значить, літо перемогло в цій суперечці, а якщо стане холодніше, значить, поки що більше пощастило зимі.
Цього дня господарі ворожать на майбутній урожай, виставляючи на ніч тарілку із зерном за поріг. Якщо зранку зерно вкрите росою, значить, урожай буде добрий, а якщо роси немає, значить, поганий.
За старих часів прийнято було в цей день святити воду в церкві, а також свічки. Ці свічки вважалися оберегом від грози — їх запалювали саме під час грому й грози для захисту людей і тварин.
Недарма наш захід проходить в такий день – день боротьби двох стихій природи. Але в наш час проходить ще одна боротьба – людини та природи. І виливається вона в екологічні проблеми.
Першою командою, яка зверне нашу увагу на екологічні проблеми, які стоять перед нами та шляхи їх вирішення буде команда «Природні дива» Богданівської ЗШ І-ІІ ст..

(виступ)

Деякі вчені вважають, що людина повстала проти природи близько 10—12 тис. років тому, коли навчилася здобувати вогонь. Тоді й відбулася перша на Землі екологічна катастрофа: заради звільнення земельного простору величезні лісові масиви були віддані на поталу полум'ю. Разом із лісами загинули і тварини. З того часу людину не зупинити. Кожне покоління створює все нові і нові екологічні проблеми, які йому вже не здолати. Господарська діяльність людини з кожним століттям завдавала природі все більшої шкоди. У результаті найбільшого науково-технічного прогресу XVIII—XX ст. було зруйновано близько 20% природних екосистем. За останніми підрахунками вчених, ця цифра катастрофічно збільшилася і становить вже 64%.
А якими проблемами переймаються учасники команди «Еко» Володимирівської ЗШ I-III ступенів ми зараз дізнаємося. Зустрічаємо їх.

(виступ)

В Україні було проведеного дослідження, результати якого показують, що приблизно 66,3% українців вважають нинішню екологічну ситуацію в своєму населеному пункті поганою. В свою чергу, 30,9% респондентів сходяться на думці, що екологічна ситуація в місці їх проживання хороша.
Більшість мешканців нашої країни, приблизно 78%, стурбовані станом навколишнього середовища в місці свого проживання, а також в навколишніх регіонах. При цьому кожен 5-й житель взагалі не турбується станом навколишнього середовища.
50,4% респондентів заявили про свою стурбованість загазованістю повітря і водойм. А приблизно третина опитаних незадоволені тим, що кожний день споживають питну воду дуже низької якості. Також вони переймаються проблемами сміття і сміттєвих звалищ на вулицях.
А які проблеми нашого регіону турбують учасників команди «Еко» Чечеліївської ЗШ I-III ступенів, вони висвітлять у своєму виступі.

(виступ)

Глобальний список зникаючих і рідкісних видів флори та фауни був представлений в Японії на конференції з біорізноманіття, яка проходить під егідою ООН.
У даний час, найбільшій загрозі серед тварин піддаються амфібії. Згідно Червоної книги майже 41% представників даного класу можуть назавжди зникнути з лиця Землі.
А чи затронута тема Червоної книги у виступі команди «Юні екологи» Червоносільської ЗШ І-ІІ ступенів ми зараз почуємо. Зустрічайте!

(виступ)

Ще у 2007 році число жителів Землі досягло позначки 6,8 млрд. чоловік. А це всього 50% від тої кількості, яку може витримати екосистема. Тому, за підрахунками експертів, навіть з незначним ростом чисельності населення, вже у 2030 році перед людством постане серйозна проблема, і, щоб задовольнити потреби всіх людей, буде потрібна ще одна планета із необхідними ресурсами.
Тож цю проблему доведеться вирішувати молодому поколінню, представниками якого є учасники агітбригади «Екологічна варта» Балахівської ЗШ І-ІІІ ступенів. Зустрічайте їх на цій сцені.

(виступ)

Масштабне дослідження, яке було проведене фахівцями з Музею природної історії Лондона та Королівських ботанічних садів Кью, показало, що багато видів рослин знаходяться під загрозою зникнення.
В результаті даного дослідження вчені зібрали інформацію про 7 тисяч видів рослин, які ростуть в різних регіонах Землі. На основі всіх даних була складена глобальна карта ризиків зникнення різних видів рослин.
Виявилося, що під найбільшим ризиком перебувають хвойні рослини. А основним фактором, який створює проблему вимирання є використання земель людиною під сільськогосподарські угіддя.
На думку вчених, рослини, які ростуть лише в одному місці на Землі і на площі не більше 10 квадратних кілометрів, слід вважати такими, що знаходяться на межі вимирання.
Тож ця проблема хвилює і юних екологів з Петрівської ЗШ I-III ступенів. Запрошуємо команду «Хутор».

(виступ)

На морському Арктичному дні вчені виявили вдвічі більше сміття, що відклалося тут за минулі десять років, про що повідомила Мелані Бергман, глибоководний експерт і біолог Інституту полярних досліджень ім. Альфреда Вегенера.
А в скільки раз збільшилась кількість сміття в Петрівському районі нам може розповісти екологічна агітбригада «Еко-клас» Зеленської ЗШ I-III ступенів. Зустрічаємо їх!

(виступ)

За даними ООН, через тридцять років, внаслідок збільшення потужностей виробництва і масового знищення лісів, загальний температурний фон планети підніметься ще на 3˚С. Цього достатньо, щоб льодовики Арктики і Антарктики пришвидшили танення. Рівень Світового океану при цьому підніметься на півтора метра. А далі за сценарієм найстрашнішого апокаліпсису: шторми, урагани, посухи, повені тощо.
Екологи різних країн світу переконані, що повністю запобігти наслідкам заподіяного лиха нам уже навряд чи вдасться. Проте сьогодні діє величезна кількість «зелених» організацій, які взялися за пошук можливих рішень екологічних проблем світу.
Свої варіанти вирішення проблеми масового знищення лісів запропонують «Лісники» Ганнівської ЗШ I-III ступенів. Запрошуємо на сцену.

(виступ)

На думку дослідників з Інституту європейської екологічної політики (Лондон, Велика Британія), біопаливо завдає набагато більшої шкоди навколишньому середовищу, ніж звичайне. За їх словами, використання такого джерела енергії призведе до збільшення викидів вуглекислого газу в атмосферу.
Справа в тому, що збільшення викидів CO2, насамперед, відбувається через збільшення посівних площ для культур, які використовуються у виробництві біопалива – буряк, ріпак, пальмове масло, і т.д.
Згідно планів 23 країн Європи, до 2020 року приблизно 9,5% споживного палива буде мати біологічне походження.
А чи будуть в майбутньому використовувати таке паливо учасники команди «Сонечко» Новостародубська ЗШ I-III ступенів вони розкажуть у своєму виступі.

(виступ)

Дуже важко сприймати той факт, що зараз до Червоної книги України занесено понад 800 видів рослин і тварин. На земній кулі близько 20-25 тисяч рослин знаходиться на межі зникнення. У наступні 20 – 30 років щодня зникатиме з лиця землі 10 видів рослин і тварин, загальна кількість зникаючих видів наблизиться до 1 млн.
Як не дати нашій природі загину знає команда «Фері» Петрівського НВК. Зустрічаємо.

(виступ)

Що ж наш конкурс дійшов до завершення. Поки працює журі, всім присутнім в залі пропоную переглянути презентацію.
Людина повільно і планомірно знищує природу, а разом із нею і саму себе. Приручивши атомну енергію, освоївши космос, синтезувавши живу клітину і зробивши масу інших відкриттів і винаходів, вона свідомо віддала в заставу прогресу майбутнє своїх нащадків. Питання лише в тому, чого очікувати перш за все? Другого всесвітнього потопу через підвищення рівня світового океану чи глобальної посухи внаслідок парникового ефекту, чи ядерного вибуху в результаті невдалого наукового експерименту? Яку ціну нам доведеться заплатити за порушення природної рівноваги?

Слово для підведення підсумків надається

Ми не повинні стояти осторонь і дивитися, як руйнується екологія природи і екологія людини. Не чекаймо допомоги, а самі почнімо допомагати. До нових зустрічей.